Täna oli nagu küünlapäev ja üldse väga soe ning lõbus. Aitäh teile. Grupipilt sai selline tehtud. Minu arust sobib väga hästi tänase teema nagu valguse temperatuur, juurde. Nüüd on kõigile selge, et mida madalam temperatuur seda soojem (punasem) valgus.
Pildistas: Kiira
Nii-nii ja siit tulevad kodutööd
esitamiskuupäevaga 29. oktoober:
1. 2 fotot kasutades pikka (a la 1/2 s) säriaega
2. 2 fotot kasutades lühikest (a la 1/500 s) säriaega
NB! Oluline, et kasutaksid mõlemaid heades valgustingimustes ja halbades, nt päeval ja öösel (õhtul)
3. 2 fotot: üks suure sügavusteravusega (a la ava f/16) ja teine väikese sügavusteravusega (a la ava f/2.8)
Kui kellelgi jäi mõni ülesanne arusaamatuks, siis palun kirjutage ja küsige abi.
Uued ülesanded jätkuvad 29. oktoobril!
Fotosünteesist ja infrapunapildistamisest lugege nüüd siit kolme targa koosatud vastustest ja pidage meeles, et Artur, Sulev ja Sigrid on v ä g a tublid.
Arturi vastus:
Fotosüntees on valguse energia muutmine keemiliseks energiaks elavate organismide poolt (taimed siis). Lähteaineteks on CO2 ja vesi, energiaallikaks on päikesevalgus ning lõpp-produktid on glükoos ja hapnik :) järgnevalt esitaks reaktsioonivõrrandi :
- 6 CO2 + 12 H2O + nähtav valgus → C6H12O6 + 6 O2 + 6 H2O
- süsihappegaas + vesi + valgusenergia → glükoos + hapnik + vesi
Fotosünteesis eristatakse kahte faasi :
-
valge faas ehk mille ajal toimub valguse püüdmine, et teha kõrge energiaga molekule(ATP)(need ühed päris põnevad molekulid, mille pikem nimetus kõlab nii: adenosiintrifosfaat :)) ja
-
pime faas (also called Calvin-Benson Cycle :D) mille ajal siis kõrge energiaga molekule kasutatakse CO2 sidumiseks et moodustuksid lähteained süsivesikute jaoks :D
Infrapuna kiirgus on elektromagnetiline kiirgus lainepikkustel, mis on pikemad kui nähtava valguse oma ja lühemad kui raadiolained, vahemikus 750 nm -- 1mm. Ja kuna fotosünteesi ajal kiirgavad klorofüllid (milles siis fotosüntees toiumub) soojust ehk infrapuna kiirgust, siis sellepärast ongi võimalik infrapuna fotograafia :)
Ja siia veel üks ilus pilt, mis illustreerib fotosünteesi keerukust :D
Sulevi vastus:Fotosünteesi toimumiseks on vaja valgusenergiat. Seda "püüab" kinni taimedes sisalduv klorofüll, kelle ülesandeks ongi valgusenergia neelamine ning juhtimine fotosünteesi reaktsioonitsentrisse.
Kuigi päikesevalgus sisaldab kõiki lainepikkusi, neelab klorofüll neist kõige efektiivsemalt ainult punast (680 nm) või violetset (440 nm) osa. Ülejäänud lainepikkused - sealhulgas roheline valgus ja infrapunane kiirgus (750 mm - 1um) - peegelduvad suures osas tagasi. Siit tuleneb ka põhjus, miks me näeme taimi rohelisena või infapunafiltri korral lihtsalt heledana.
Kombineerisin mitmest graafikust ka ühe näitliku pildi valmis (lisatud manuses).
Sigridi vastus:Infrapunane valgus peaks olema lainepikkusega 700 - 1000 nm, seega ei kuulu ta nähtava valguse piirkonda ja meie tajume seda vaid soojusena.
Taimed vajavad infrapunast valgust, sest see soodustab taimerakkude kasvu ja väljavenimist ning aitab taimedel omandada kindlat kuju (mõjutab ka transpiratsiooni) ja taimed on peaaegu ainsad organismid maal, kes on võimelised fotosünteesima. Taimedes neeldub valgus, mis jääb spektri sinisesse ja punasesse piirkonda ning peegeldub rohelise lainepikkusel, mistõttu taimed paistavad meile rohelistena. Taimedes paiknevad klorofüllid, mis on olulised pigmendid (annavad taimedele rohelise värvuse) ja tänu neile toimub ka FS ning infrapunase lainepikkustel on klorofüll läbipaistev ja ei blokeeri peegeldust - seetõttu peaks paistma infrapuna fotol taimed punasena?!? Ja siis infrapunane filter laseb kaamerasse infrapunase valguse, aga blokeerib nähtava valguse spektrisse kuuluvad värvid ja selle tõttu näivad asjad piltidel tumedad (mustad) või tumepunased:) Neil kahel asjal võiks veel olla ühine see, et mõlemad vajavad valguse olamasolu...FS vähemalt küll.
Sigrid
Kodus tehke palun valmis oma camera obscura ja järgmine nädal rääkige mulle, mida te sealt nägite :)
Ja kodutööd
vihmateemal siis uueks nädalaks!
Järgmisel korral 3-4 teema teadmiste kontroll!!
NB! Kes soovib filmi ilmutada, siis on selleks homme võimalus - kell 17:10 märglaboris!!!