reede, juuni 22, 2007

Maarit Murka huvitav fotonäitus

NB! Kel Tallinna poole asja, külastagu kindlasti.


maarit murka


FOTOFOOBIA*

07.06.07-07.07.07*Fotofoobia- hirm valguse ees (Aenigma foobialeksikon 2007)


Maarit Murka järjekordse suurejoonelise näitus-installatsiooni ülesehitust ilmestavad lapsepõlvemälestused, fotolavastused, maalid ning kõigele sellele annab hingematvust Patarei vangla keskkonna kõhedus.

Näitusel on oht takerduda okastraadi pundardesse ja seda sõna otseses mõttes. Kunstnik on pununud ümber mineviku (fotode) vanglaliku okastraadi barjääri. See takistab sisuliselt lähedalt uurimast fotosid minevikust/minevikku. Juba traditsiooniks saanud on Murka näitusel maalid ebatraditsiooniliselt seatud kõrgele lae alla ning valgus neile alt-üles suunatud. Lisaks peamisele näituseruumile, võib kõrvalistest „kongikestest" leida väiksemaid, terviklikke ülespanekuid, mis koosnevad mõnest maalist ning loovad ruumiga kooskõlas ühtse tervikliku kõrvalnäituse.

Kõik kokku moodustab juskui vangi unenäo, mis peegeldab kohati lihtsustatud kujul, kuid kohati varjatult, vangide igapäevaelu- nende rõõme ja muresid, ootuseid ja lootuseid. Väga selgelt on koondatud tähelepanu suurejoonelise ruumi tahaseina, kus asub lõuendil kujutis kaunist naisest. Samas ei ole maal traditsiooniliselt eksponeeritud, vaid on raamidelt maha võetud, mis viitab kauni pettekujutelma varjupoolele.

Ühena kõrvalruumidest, on ka näitusekülastajal endal võimalik „takerduda" justkui halba ennetava filmi süzeesse, eksponeerimispind on jagatud kaheks-heaks ja halvaks. Tumedamat poolt kajastab trellide taha paigutatud relvadega vehkivad punakujud, mis oma ülbe olekuga juba ruumi sisenedes negatiivse õhkkonna loovad. Ning teisel pool konkreetse olekuga meesterahvas, kes n.ö. vangistatuid üle kuulab. Näitusekülastaja võib istet võtta okastraatidega kaetud toolil, kus reaalselt jääb „kahe tule vahele".

Siinkohal peatuksin näituse kirjeldamisel ning jätaksin külastajale endale avastamisrõõmu Maarit Murka järjekordsel ülespanekul.


Kommentaare ei ole: